Bize Ulaşın

0216 518 42 84

TEŞEKKÜRLER…


35 yıllık iş yaşamımda girişimci, patron, ekibiyle birlikte mükemmellik ödülüne uzanan bir lider olma gibi çok farklı şapkaları deneyimleme şansım oldu.

35 yıllık iş yaşamımda girişimci, patron, ekibiyle birlikte mükemmellik ödülüne uzanan bir lider olma gibi çok farklı şapkaları deneyimleme şansım oldu. Mimarlık eğitimi aldım, bunun bende sorunların çözümünde çok yönlü bakış açısıyla hareket etme, yaratıcılığın ve kreatif düşüncenin gücüne inanma gibi özellikleri geliştirdiğini söyleyebilirim. İş hayatında pozitif ayrımcılık görmedim. Zorluklar insanı geliştirir derler ya; ben de farklılığı avantaja çevirme yeteneğini bu sayede geliştirdim. Öğrenmeyi çok seven, meraklı bir insan olarak 35 yılda farklı alanlarda birçok eğitim aldım. Ama bunlardan Pat Grove Coaching Academy’den aldığım Ontolojik Koçluk eğitim bana; sonrasında tüm yaşamıma pozitif yansıyan farklı bir bakış açısı kazandırdı. 

Bunu 3 maddede özetleyebilirim:
Birincisi, önyargısız, varsayımsız, temiz bilgiyle karar alabilme
İkincisi, söz ve eylem bütünlüğü
Üçüncüsü, ruhsal, zihinsel ve bedensel sağlığın birlikteliği

KalDer ile yolum 2.nesil olarak 2000 yılında bayrağı devraldığım Kadıköy Şifa Hastanesi ile birleşti. 2005 yılında başladığımız yolculukta 2007 yılında 4 yıldız, 2009’da Büyük Ödül alarak yolumuza devam ettik. Bu sürecin hemen sonrasında büyümeye ve kurumsallaşmaya emin adımlarla devam ettik. Fiziksel olarak 10 katı büyüklüğüne erişen hastane, 2 yıl önce aldığımız stratejik kararla biçilen değeri çift dijit milyon dolar olan bir yapıya dönüştü. Bu başarı hikayesinde, KalDer ve EFQM Mükemmellik Modeli’in ciddi bir rolü olduğunu düşünüyorum.

Dünya muazzam bir değişim içerisinde. Aslında entropi evrensel prensibine göre; her şey minimum enerji ve maksimum düzensizliğe doğru hareket ediyor. Ama artık çok da hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Durup düşünmenin, gerçekleri yadsımanın, başını kuma gömmenin zamanı değil. Aynı şeyleri yapıp farklı sonuç bekleme gafletinde de olmamalıyız. 

2 yıl önce görevi devraldığımızda, tespit ettiğimiz iyileştirme alanlarının hemen hepsinde birçok çalışma yaptık. Arkadaşlarım birazdan bunları sizinle paylaşacaklar. Ama bunları niçin yaptık kısmını paylaşmak istiyorum. Bunları yaptık…

Çünkü; değişen dünyanın yeni iş modellerine uygun içerikler üretmemiz gerektiğine inandık.
Çünkü; etkin yönetişim ile bütünlük sergileyeceğimizi ve bu sayede daha güvenilir olmayı başarabileceğimizi biliyorduk.
Çünkü; verimli bir organizasyona dönüşmenin bizi sürdürülebilir ve etkin kılacağının farkındaydık.
Çünkü; ekosistemimiz ile sürekli ve nitelikli iletişimin bize itibar kazandıracağını biliyorduk…

Çağımız; anlam liderliğinin, dönüşme becerisi gösterebilenlerin, yetenek havuzunu doldurabilenlerin zamanı…

Biz de KalDer olarak 2 yıl içerisinde bu inanç ve bilgilerle, finansal yapımızı iyileştirip artı değer üreten, kar eden bir organizasyon haline geldik. Dönüşümün altyapısını hazırladık. Sinerjiyi ve iletişimi artırdık. Ve bir sonraki sürece hazır hale getirdik.

Bu çalışmaları Yönetim Kurulu ve staff kadromuzla kocaman bir aile olarak gerçekleştirdik.

Hep kararlarımızı asıl yedek demeden bütün Yönetim Kurulu olarak verdik. Şubelerimizle birlikte bir çok toplantı gerçekleştirdik. Ve birazdan sonuçlarımızı paylaşıyor olacağız. Buradan 2 yıllık süreçte; tüm çalışanlarımıza ve bütün gayretleriyle dahil olan çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. 

Birlikte Çalışıyoruz

İŞ BİRLİKLERİMİZ


  • İSTANBUL GENEL MERKEZ
  • ANKARA ŞUBE
  • BURSA ŞUBE
  • ESKİŞEHİR ŞUBE
  • İZMİR ŞUBE
  • KAYSERİ TEMSİLCİLİĞİ
  • TRAKYA TEMSİLCİLİĞİ
  • DOĞU MARMARA GÖNÜLLÜ TEMSİLCİLİĞİ
  • BATI AKDENİZ GÖNÜLLÜ TEMSİLCİLİĞİ