Çalışanlar İle Başarmanın Mükemmel Örnekleri

Bize Ulaşın

0216 518 42 84

Çalışanlar İle Başarmanın Mükemmel Örnekleri


KalDer Buluşmaları’nın ilkini, Kocaeli Gebze V (Kimya) İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (GEBKİM) iş birliğinde “EFQM Mükemmellik Modeli, Çalışanlar ile Başarmak” başlıklı etkinliğimizi 28 Haziran tarihinde geniş katılım ile gerçekleştirdik.

Buluşmanın açılış konuşmalarını GEBKİM Kimya İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı ve KalDer Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yılmaz Bayraktar yaptı. Kalite ve mükemmellik kültürünün ülkemizdeki gelişimine rehberlik ederek çok önemli bir misyon üstlenen KalDer Yöneticilerine ve katılımcılara teşekkür eden Aracı, “GEBKİM, ülkemizin ilk ve tek Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olarak ekonomiye ciddi bir katma değer yaratıyor. Diğer yandan katılımcı firmalarımızla kurduğumuz GEBKİM Vakfı ile eğitimden sağlığa çok değerli projeleri hayata geçiriyoruz. Kalite bizim için de her aşamada vazgeçilmez. GEBKİM Yönetimi olarak işbaşına geldiğimizde yaptığımız ilk işlerden biri kalite sistemleri eğitimlerini ve belgelendirme çalışmalarını başlatmak oldu. Bu çalışmalar GEBKİM genelinde de yaygınlaştı ve gözle görülür bir değişime şahit olduk. Katılımcılarımızdan aldığımız geri bildirimler de Bölgemizin imkanları ve hizmetlerindeki kaliteden duydukları memnuniyetin arttığını gösterdi. Sürekli gelişimi ve ilerlemeyi esas alan EFQM Mükemmellik Modeli’nin, günümüz iş dünyasında tüm kurumlara sürdürülebilir ve güçlü bir büyümenin temel yapıtaşlarını sunduğuna inanıyor, mükemmele ulaşma arzusunu çok değerli buluyoruz. KalDer ile gerçekleştirdiğimiz sistemin mükemmelleştirilmesini hedef alan EFQM Mükemmellik Modeli Yolculuğu ve modelin başarılı örneklerinin paylaşıldığı etkinlik bu açıdan son derece verimli ve faydalı oldu” diye konuştu.  

Bayraktar “Çalışanlar modelin en önemli tetikleyicisidirler. Stratejik İK planlama ve uygulamalarına ağırlık veren model, çalışan gelişimini desteklemekte, yetkinlik ve performans temelli İK politikasını önermektedir. Çalışanların yeteneklerinin geliştirilmesi, İletişimin daha etkin sağlanması, Çalışan aidiyetinin artırılması, Potansiyellerinin hayata geçirilmesi modelin değer önermeleridir, Tanıma ve takdir ise başka bir boyutudur. Çalışanlara sorumluluk verilmesi ve kaynak sağlanmasını içeren yetkelendirme (empowerment) ise 2013 yılında modele giren önemli bir kavramdır. Bu buluşmada mükemmel kuruluşların bizlere ilham veren kendilerine özgü çalışmalarını öğreneceğiz” dedi.

Bayraktar’ın yönetiminde gerçekleşen oturumda konuşmacılar; Agdaş İnsan Kaynakları ve Yönetim Sistemleri Müdürü Emre Uğur, Aromsa İnsan Kaynakları Direktörü Songül Öncel ve Tüpraş Kalite Sistemleri Müdürü Sadık Eser katılımcılarla deneyimlerini ve iyi uygulama örneklerini aktardılar. Etkinliğe KalDer Yönetim Kurulunu temsilen Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Barış Arat katıldı.

Etkinliğin ardından yapılan çekilişle katılanlar arasından 10 kişiye ücretsiz EFQM Mükemmellik Modeli Eğitimi hakkı verildi.

Habere ait diğer görseller


Birlikte Çalışıyoruz

İŞ BİRLİKLERİMİZ


  • İSTANBUL GENEL MERKEZ
  • ANKARA ŞUBE
  • BURSA ŞUBE
  • ESKİŞEHİR ŞUBE
  • İZMİR ŞUBE
  • KAYSERİ TEMSİLCİLİĞİ
  • TRAKYA TEMSİLCİLİĞİ
  • DOĞU MARMARA GÖNÜLLÜ TEMSİLCİLİĞİ
  • BATI AKDENİZ GÖNÜLLÜ TEMSİLCİLİĞİ