Nouriel Roubini: Global Hassasiyetleriniz Fazla Ama İnsana Yatırım Yap...

Bize Ulaşın

0216 518 42 84

Nouriel Roubini: Global Hassasiyetleriniz Fazla Ama İnsana Yatırım Yapıp Mali Politikaları Sıkılaştırarak Yatırım Çekebilirsiniz!


Etkinliğin özel oturum konuğu “kriz kahini” olarak bilinen dünyaca ünlü ekonomist Nouriel Roubini oldu. Ekonomist Nouriel Roubini, Türkiye ekonomisi ile ilgili “Global hassasiyetleriniz fazla, ama insana yatırım yapıp mali politikaları sıkılaştırarak yatırım çekebilirsiniz” dedi.

Ekonomist Roubini, 28. Kalite Kongresi’nde çarpıcı açıklamalarda bulundu!
Daha sonra ise “Yaklaşmakta Olan…” başlıklı özel oturuma geçildi. Türkiye’yi geçen senelerde de ziyaret eden ve ülke ekonomisine yönelik açıklamalarıyla dikkat çeken, ünlü ekonomist Nouriel Roubini, konuşmasında önce global ekonomi, sonrasında da Türkiye ekonomisine ilişkin öngörülerde bulundu. 

“Türkiye’nin son 20 yılına baktığımızda büyük bir ekonomik başarı görüyoruz” ifadelerini kullanan Roubini, şu açıklamaları yaptı: “Ekonomik büyüme, yabancı yatırımlar, ekonomideki çeşitlenme ve teknoloji konularında pek çok yol alındı. Yurtiçi talep ve ihracatın büyüdüğü bir dönem yaşandı. Stratejik lokasyonu sayesinde dünyanın her yeriyle iş yapabilen bir ülkesiniz. Doğu ile batının tam ortasında yer alan ülkeniz lojistik açıdan önemli merkez. Çalışan genç bir kesim var. Bu gelişmelerle kişi başına düşen gelir arttı. Türkiye mali politikalarla güçlendi. 2015 yılından bu yana reformlarda yavaşlama oldu, makroekonomik hassasiyetler ortaya çıktı. Büyük bir cari açık sorunu var, kamuda açıklar var. Kredi politikası nedeniyle enflasyonda artış yaşandı.”

“İnsana yatırım yapmanız gerekiyor” 
“2018’in ikinci döneminden itibaren bir resesyondan bahsedebiliriz Türkiye için. Ancak bu yıl iyileşmeler yaşanmaya başladı” diyen Roubini, “Turizmin katkısıyla cari açık azaldı. Öte yandan bu durum yapısal değil, döngüsel. Evet, ekonomi iyileşmeye başlıyor ama bu iyileşme kırılgan ve suni. Parasal politikaların biraz daha sıkı olması gerekiyor çünkü içerde ve dışardaki gelişmeler hassasiyetleri artırıyor. İç talep hala biraz zayıf. Nüfusunuz genç, her yıl milyonlarca ye yaratmanız gerek. İnovasyon ve teknolojiye yatırım yapın, maliyetleri düşürün ki yeni yatırımlar ortaya çıksın. Ve bu arada insan sermayesi çok önemli, insana yatırım yapmanız gerekiyor. Ve demokratik yapılanma ile kuvvetler ayrılığı bir ülke için çok önemli. Bu konularda iyi olursanız bu ortam doğrudan yatırımların gelmesini de hızlandıracaktır” ifadelerini kullandı. Roubini, Türkiye’ye ilişkin sözlerini “Genel olarak, rekabet gücüne sahip, dikkat çekici özel sektör ve girişimcileri, işleriyle bu ülkenin geleceğine, ekonomi politikaları doğru yolda ilerlediği taktirde iyimser bakıyorum” diyerek bitirdi. 

Global ekonomiye ilişkin öngörülerini de paylaşan Roubini, “Global ekonomide yüzde 90 oranında yavaşlama görüyoruz” diyerek, dünyada ekonomik büyümenin önündeki riskleri, “Deglobalizasyon”, “Brexit” ve “Jeopolitik Riskler” olarak üç başlıkta anlattı. Roubini, şu açıklamaları yaptı: “İki yıl öncesine kadar global ekonomi genişliyordu, global büyüme yüzde 3.8 oranındaydı. Geçtiğimiz yıl yüzde 3.4 oldu. IMF bu yıl yüzde 3 küresel büyüme öngörüyor. Bu, 2009’dan beri duyduğumuz en düşük oran. Ekonomide en büyük risk korumacılık. Ticari kısıtlamalar olumsuz etkiler yaratıyor. Şu andaki belirsizlikler nedeniyle kurumların sermaye harcamaları da beklemede. Türkiye’de iç talep oldukça yumuşak ve artan işsizlik finansal tabloyu sıkıştırıyor. Global ekonomideki risklere baktığımızda en büyük risk ticari bariyerler ve korumacılık. Hizmetler, sermaye ve teknoloji bunlardan olumsuz etkiliyor. ABD ve Çin arasında soğuk savaş var ve teknoloji yüzünden kısıtlama olursa bütün dünyada sıkıntı yaşanacak.”

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı
“Şu anda bir teknoloji ve ticaret savaşı var ABD ve Çin arasında. Tabii ki sıcak savaş beklemiyoruz” diyen Roubini, “Ama ABD’ye gelen dış yatırımlarda bazı düşüşler olduğunu gözlemliyoruz. Öte yandan ABD Çinli öğrencilerin gelip araştırma yapmasını kısıtlıyor. Son 40 yıldır dünya globalizasyon süreci yaşıyordu, şimdi bir deglobalizasyon sürecindeyiz. Global ekonominin parçalanması riskinden bahsedebiliriz” ifadelerini kullandı. Teknoloji konusunda ABD ile Çin arasında yaşanan sorunları da Roubini, “5G teknolojileri bugün elimizdeki cep telefonlarını yönetiyor. Ama gelecekte nesnelerin interneti dönemini yaşadığımız zaman 5G ağlarına bağlı çok geniş kapsamlı bir ticaret savaşı gündeme gelebilir. Çin, ‘Ya benim 5G’mi kullanırsınız ya da onlarınkini’ diyebilir” dedi.

“Neyse ki riskler geçen yıla göre daha zayıf”
Dünyayı tehdit eden risklere değindikten sonra, bu kez daha pozitif bir yorumda bulunan Roubini, “Bütün bu riskler global ekonomide daha küçük bir büyümeye neden olacak. Ancak şunu da söylemeliyim, bu saydığım üç risk, geçtiğimiz yıla göre zayıfladı. Risklerin zayıflamasıyla birlikte ülke merkez bankaları faiz oranlarını düşürmeye başladı, daha gevşek parasal politikalar kabul edildi. Gelişmiş ülkelerdeki faiz düşüşleri gelişmekte olan ülkelere olumlu yansıdı. ABD ve Avrupa’daki borsalarda yükselişler görüyoruz ki bu da yeni gelişen piyasalara para akışı sağlayan bir gelişme” diye konuştu.

Gelecekte neler olacak?
Önümüzdeki dönemle ilgili öngörülerde de bulunan Roubini, şu açıklamaları yaptı: “Önümüzdeki yıl ‘daha büyük bir ekonomik büyüme olacak’ yorumları yapılıyor ama ben şüpheliyim. Belki önümüzdeki yıl biraz daha iyi olur ama yine de ekonomik durum iyileşmeyecek. Fiili ekonomik verilere baktığımız zaman yumuşak seyrediyor. Çin ekonomisi yavaşlayacak. Avrupa ekonomisi durağan. Avrupa’daki sorunlar da Brexit ile sınırlı değil, mali ve siyasi birlikte söz edemiyoruz o bölgede. Risk paylaşım iştahı da sınırlı. Avrupa’da otomotiv sektörü zayıf halka. İhracat azalabilir. Ortadoğu önemli bir jeopolitik istikrarsızlık kaynağı. Şok gerçekleşirse petrol tedariğinde global sıkıntılar yaşanabilir. Serbest ticaret, küreselleşme ve göç konularında popülist politikalar var. Tüm dünyada ekonomik büyümenin yavaşlaması, reel ücretlerin artmaması ve artan eşitsizlikler nedeniyle gençler ekonomik fırsatların olmadığını düşünüyor. Önümüzdeki yıl bir başka belirsizlik de ABD ile ilgili olacak. Çünkü Donald Trump’ın korumacı politikaları devam ediyor.”

“Resesyon beklentimiz yok”
Önümüzdeki yıl küresel ekonomide bir resesyon beklentisi olmadığını ancak düşük ekonomik büyüme ve işsizlikteki artışın, en önemli kırılganlıklar olduğunu söyleyen Roubini, orta vadedeki global görünüme ilişkin de şu öngörülerde bulundu; “Önce pozitif trendlerden bahsetmek isterim. Saydığım tüm olumsuzluklara rağmen 2009’dan beri bir büyüme döneminde dünya. Teknoloji konusunda orta vadede iyimser olmamızı gerektirecek şeyler de var, birincisi teknolojik gelişmeler verimliliği artıracak. Alternatif ve temiz enerji kaynakları gelecek, biyomedikal devrim ile insan ömrü uzayacak. İmalat sanayinde de robotların kullanımı, otomasyon, üç boyutlu yazıcılar ve özel üretimlerle de olumlu gelişmeler olacak. Fintek sektörü ödeme sistemlerini değiştirecek, elektrikli araçlar sektörü değiştirecek, bu sayede birçok emtiada fiyat düşüşleri yaşanacak. Diğer bir olumlu beklentimiz de şu, yeni gelişen piyasalar ve ekonomilerde ortalama büyüme yüzde 4 olacak. Orta sınıf büyüyecek, kentleşme artacak. Yoksullukta da geniş ölçekte baktığımızda bir azalma, ortalama insan hayatında iyileşmeler var. Hindistan ve Çin sayesinde milyonlarca insan global iş tedariğine katıldı.”

Orta vadede zorluklar neler?
Roubini, pozitif trendlerden sonra bu kez orta vadede tüm dünyayı bekleyen zorlukları sıralayarak, “Nüfus yaşlanıyor. Demografik yaşlanma ile birlikte potansiyel büyüme zayıflıyor. Teknolojik inovasyonlarda kaybedenler ve kazananlar var. Bu gelişmelerin gerisinde kalanlar var. Herkes için teknoloji yoksa küresel düzeyde teknolojiye karşı hareketler de devam edecektir. Küresel iklim değişiklikleri ve jeopolitik gerilimlerde de artış var” dedi.

Birlikte Çalışıyoruz

İŞ BİRLİKLERİMİZ


  • İSTANBUL GENEL MERKEZ
  • ANKARA ŞUBE
  • BURSA ŞUBE
  • ESKİŞEHİR ŞUBE
  • İZMİR ŞUBE
  • KAYSERİ TEMSİLCİLİĞİ
  • TRAKYA TEMSİLCİLİĞİ
  • DOĞU MARMARA GÖNÜLLÜ TEMSİLCİLİĞİ
  • BATI AKDENİZ GÖNÜLLÜ TEMSİLCİLİĞİ