Türkiye Kalite Derneği
KalDer, Avrupa Kalite Yönetim Vakfı (EFQM) Ulusal İşbirliği Ortağıdır
Türkiye Mükemmellik Ödülü
Türkiye Mükemmellik Ödülü

 

2017 TÜRKİYE MÜKEMMELLİK ÖDÜLLERİ (TMÖ)

Her yıl Türkiye’nin en iyi performans gösteren, kâr amaçlı ya da kâr amacı olmayan, her ölçekte ve her sektördeki kurum/kuruluşlarını yarıştıran Türk iş dünyasının en prestijli ödülleri arasında gösterilen,  Türkiye Mükemmellik Ödülleri (TMÖ), Avrupa ülkeleri arasında, katılımcı sayısı ve içerik açısından en görkemli ve kapsamlı kongrelerinden biri olan Kalite Kongresinde sahiplerini buluyor.

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından 1993 yılından beri kararlılıkla devam ettirilen, aynı zamanda uluslararası bir tanıma simgesi özelliğinde olan Türkiye Mükemmellik Ödülleri, Avrupa ile bütünleşmemize katkıda bulunabilmek amacıyla EFQM Mükemmellik Ödülü’nün 8 Temel Kavramını esas alır.

TMÖ, stratejilerini eyleme dönüştüren kurum ya da kuruluşların, performansını sürekli olarak artırma çabalarını da gözler önüne seriyor. Aynı zamanda kurum/kuruluşlara başarılarını ilan edebilecekleri tarafsız bir platform sunuyor.

TMÖ’ye başvuran kurum/kuruluşlar, sektörünün kriterleri ve kendi özel şartları dikkate alınarak değerlendirilmekte ve yapılan değerlendirmeler sonucunda, liderler belirlenerek ödüllendirilmektedir.

TMÖ’ye yapılan başvurular ‘kuruluşun kâr amacı olup olmamasına göre 2 (iki) ana kategoride ele alınırken ‘çalışan sayısı’ ölçeğine bağlı olarak da bu ana kategoriler, 2 (iki) alt kategoriye ayrılır.

Kâr Amaçlı Kuruluşlar

Kâr Amacı Olmayan Kuruluşlar

Büyük Ölçekli Kuruluşlar

Büyük Ölçekli Kuruluşlar

Küçük ve Orta Ölçekli Kuruluşlar

Küçük ve Orta Ölçekli Kuruluşlar

Türkiye Mükemmellik Ödülleri Hakkında;

·         Ödül EFQM Mükemmellik Modeli esas alınarak verilir.

·         Ödülün değerlendirme süreci bağımsız ve bu alanda özel eğitim almış, deneyim sahibi, sayıları 5 ile 9 kişi arasında değişebilen değerlendiricinin görev aldığı bir ekip tarafından yürütülür.

·         Bu ekip ödüle başvuran kurum/kuruluşlara 3 – 5 günlük bir saha ziyareti (**) gerçekleştirir.

·         Kurum/kuruluşların saha değerlendirmesi sonrası elde edilen verilere göre bağımsız ödül jürisi değerlendirmesini yapar. Gösterilen başarı ve model çerçevesinde olgunluğunu gösteren puana göre ödüle layık kurum/kuruluşlar belirlenerek, ödüllendirilir.

(**) Saha ziyaretinde, kurum/kuruluşun başarılı sonuçları ve bu sonuçları ortaya koyan yaklaşımları değerlendirilmektedir.

2017 Yılı Türkiye Mükemmellik Ödülü Sürecinde Finalist Olma ve Ödül Alma Şartları

Ödül Başvuru Kategorisi

Finalist

Türkiye Mükemmellik Ödülü (1)

Türkiye Mükemmellik Büyük Ödülü (2)

Kâr Amaçlı Kuruluşlar

Saha ziyaretinden 600 ve üstünde puan almak

-  Toplamda 600 den fazla puan almak

-  9 Ana Kriterin her birinde 50 puanın üstünde olmak

-  Kuruluşun, EFQM Mükemmellik Modelinin Temel Kavramlarından herhangi birinde rol model / iyi uygulama örneği olduğunu kanıtlamış olmak

-  Türkiye Mükemmellik Ödülü almaya hak kazanmış olmak

-  Toplamda 650 den fazla puan almak

-  Kuruluşun, EFQM Mükemmellik Modelinin Temel Kavramlarından en az birinde rol model / iyi uygulama örneği olduğunu kanıtlamış olmak

Kâr Amacı Olmayan Kuruluşlar

(1):   Başvuru kategorisi dikkate alınmaksızın herhangi bir kategoride bu şartları sağlayan tüm kuruluşlara, rol model / iyi uygulama örneği olunan Temel Kavram için Türkiye Mükemmellik Ödülü verilir.

         Aynı Temel Kavram için birden fazla Türkiye Mükemmellik Ödülü verilebilir.

         Ödül başvurusu yapan kuruluşlar arasında bir Temel Kavramda rol model / iyi uygulama örneği yoksa bu alanda Türkiye Mükemmellik Ödülü verilmez.

 (2):  Türkiye Mükemmellik Ödül Jürisi, Türkiye Mükemmellik Ödülü alan kuruluşlar arasında yaptığı değerlendirmede 650 puan barajını aşan kuruluşlarının büyük ödüle aday olup olmadığını değerlendirir. Jüri, yaptığı değerlendirme sonucunda yeterli şartları karşılayan kuruluş ya da kuruluşları Türkiye Mükemmellik Ödülü ile ödüllendirir.

Türkiye Mükemmellik Ödül Jürisi, uygun gördüğünde birden fazla Türkiye Mükemmellik Ödülü verebilir.

 

Türkiye Mükemmellik Ödülü Verilen EEQM Mükemmellik Modeli Temel Kavramları

Müşteriler İçin Değer Katma

Vizyoner, Esin Veren ve Bütünsel Liderlik

Sürdürülebilir Bir Gelecek Yaratma

Çeviklikle Yönetme

Kurumsal Yetenekleri Geliştirme

Çalışanların Yetenekleri ile Başarma

Yaratıcılık ve Yenileşimden Yararlanma

Mükemmel Sonuçları Sürdürme

 

Türkiye Mükemmellik Ödüllerine Başvurmak İçin;

Türkiye Mükemmellik Ödülü Başvuru şartları, Ödül için gerekli koşullar ve Ödül Değerlendirme sürecinin işleyişi ile ilgili detayları Türkiye Mükemmellik Ödülü Başvuru Formunda bulabilirsiniz. Başvuru Formuna ulaşmak için lütfen burayı tıklayınız

Türkiye Mükemmellik Ödül Süreci, tarafsızlığını sağlamak amacıyla özel bir kurul tarafından yönetilmektedir. Bu özel kurul, Türkiye Mükemmellik Ödülü Yürütme Kurulu ve çalışmaları ile ilgili bilgi almak lütfen burayı tıklayınız

 

 

Türkiye Mükemmellik Ödülleri (TMÖ)hakkında daha fazla bilgi almak için; KalDer Türkiye Mükemmellik Ödülü Sekreteri ile iletişime geçebilirsiniz.

Kullanım Koşulları
|
Gizlilik Politikası
Get it on Google Play
Copyright © 2012 TÜRKİYE KALİTE DERNEĞİ