KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Görgün Özdemir 28. Kalite Kongresi’nin A...

Bize Ulaşın

0216 518 42 84

KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Görgün Özdemir 28. Kalite Kongresi’nin Açılışını Yaptı.


Dünyayı çevreleyen değişimin beraberinde getirdiği sosyal, ekonomik, çevresel, jeopolitik, kültürel ve eğitim alanındaki sorunlar; Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından düzenlenen 28. Kalite Kongresi’nde mercek altına alındı. Bu yıl “Çözüm Özünde – Fix The Basics!” ana temasıyla gerçekleştirilen kongrenin açılış konuşmasını yapan KalDer Başkanı Görgün Özdemir, “Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabilmemiz, sorunların çözümüne ilişkin güçlü bir iradenin oluşturulmasına bağlı” diye konuştu. 

Mükemmellik kültürünü yaşam biçimine dönüştürerek Türkiye’nin rekabet gücünü ve refah düzeyini yükseltmek adına çalışmalar yürüten Türkiye Kalite Derneği (KalDer), tarafından bu yıl 28. düzenlenen ve iki gün sürecek olan Kalite Kongresi, iş, bilim, akademi, medya ve sanat dünyasının önde gelen temsilcilerinin katılımıyla başladı. Bu yıl “Çözüm Özünde – Fix The Basics!” ana temasıyla Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen kongrede; dünyayı çevreleyen değişimin beraberinde getirdiği sorunlar ayrıntıları ile alındığı gibi, bu sorunların çözüm önerileri de tartışıldı.

“Küreselleşme ile sınırlar yıkılırken, diğer yandan yüksek taş duvarlar örülüyor”
Kongrenin açılışında konuşan KalDer Başkanı Görgün Özdemir, teknolojinin gelişmesiyle dünyanın hızlı bir değişimden geçtiğini, bu dönüşümün insanlığın pek çok sorunla karşı karşıya olduğu gerçeğini değiştirmediğini vurguladı. Özdemir, “Küresel ısınma, açlık ve yoksulluk, gelir dağılımındaki eşitsizlik, göçler, kadının iş yaşamına katılımı, eğitime erişim ve fırsat eşitliği ve daha birçok sorun insanlıktan çözüm bekliyor. Dünyamız çok çarpıcı bir paradoksun içinde. Bir taraftan küreselleşme ve iletişim, sınırları yıkarken, diğer taraftan ülkelerin arasına yüksek taş duvarlar örüyoruz. Dünyada zenginlik artıyor ancak 2 milyar insan yoksulluk sınırında. 753 milyon kişi açlık sınırındayken, her 4 yetişkinden biri obezite sorunları ile uğraşıyor. Yılda 270 milyon çocuk eğitim alamıyor, 150 milyonu ise çalışmak zorunda kalıyor. Dünyamız bunun gibi pek çok sorunla karşı karşıya” dedi.

“Birleşmiş Milletler ‘Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın 17. maddesi ‘amaçlar için ortaklıklar’ yapılması gerektiğini söyler” cümlelerini kullanan Özdemir, “Dünyada hiçbir şeyi tek başına yapmak mümkün değil. Fikirlerimizi, paydaşlarımızla işbirliği yaparak geliştirmeliyiz. Amacımız, büyük resme bir de bu açıdan bakarak, bireysel, kurumsal, ulusal ve küresel boyutlarda stratejiler geliştirebilmek. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabilmemiz, sorunların çözümüne ilişkin güçlü bir iradenin oluşturulmasına bağlı. Çünkü dengeleri öyle bir bozduk ki; yaşam tarzımızı, alışkanlıklarımızı değiştirmediğimiz sürece; bugünkü nesil olarak nasıl ki atalarımızın seçimleri ile baş başaysak, bizler de seçimlerimizle, gelecek nesillere nasıl bir dünya bırakacağımızın kararını vermiş olacağız” dedi. TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri Bahadır Kaleağası da açılışta bir konuşma gerçekleştirdi. 

Birlikte Çalışıyoruz

İŞ BİRLİKLERİMİZ


  • İSTANBUL GENEL MERKEZ
  • ANKARA ŞUBE
  • BURSA ŞUBE
  • ESKİŞEHİR ŞUBE
  • İZMİR ŞUBE
  • KAYSERİ TEMSİLCİLİĞİ
  • TRAKYA TEMSİLCİLİĞİ
  • DOĞU MARMARA GÖNÜLLÜ TEMSİLCİLİĞİ
  • BATI AKDENİZ GÖNÜLLÜ TEMSİLCİLİĞİ